С дъх на лавандула,а защо не !

5.27.2015

Pain français-френски хляб



Днес ще ви разходя до една малка френска  хлебарничка , в която изкарах кратък стаж. Бе невероятно изживяване. Вътре всичко бе запазено както е било преди 50 години ,само машините бяха новички де.Пещ си имаше дори,но хлебаря се бе отказал от нея ,защото бе много по-трудно. Аз ще ви покажа подробно  целия процес за приготвянето на селския им хляб от бяло брашно и ръжено.Също така ще ви покажа и тяхната ,, багета,, или франзела при нас. След това ще ви покажа и как правят и кроасани и от многолистното тесто как приготвят  други вкусни изкушения,но това друг ден. Сега да запретнем ръкави и да си подготвим продуктите за нашите хлебчета.
Вътре са леко като недопечени , а вън са с невероятна коричка. Тук на снимката както и на горната са моите хлебчета ,които направих на стажа. Много се гордея от резултата. Французите ,които ги опитаха не познаха дори,че аз съм ги приготвила .Те държат много на хрупкавата коричка.
ПРОДУКТИ ЗА КРЪГЪЛ СЕЛСКИ ФРЕНСКИ ХЛЯБ С РЪЖ
240 грама брашно от ръж
240 грама брашно  бяло брашно от пшеница тип 55 
25 грама прясна мая или 10 грама суха 
310 мл хладка или студена вода 
4 кафени лъжички сол
ПРИГОТВЯНЕ
В нашата машина за хляб ,на снимката е на хлебаря ,ако имате у дома нормална ви съветвам да я използвате ако не ви се меси на ръка. Та слагаме си водата, после брашното и накрая маята. включваме на програма за месене и след като всичко е добре омесено добавяме и солта,но това става по време на месенето,за да се омеси всичко добре. Солта хлебаря ми каза да изчаквам винаги да я слагам .Първо да си замесим малко и после я добавяме. Тя иначе убива нашата мая.

Като е добре  омесено нашето тесто го оставяме  да втасва 2 часа.

Тук хлебаря с леко пощипване след изтичането на двата часа го проверява. На мен ми трябва още практика,за да го усещам така.



 След това си разделяме на око нашето хлебче на две равни парчета или ако искаме голям хляб едно без да делим тестото. Той ги мери за прецизност, у дома на око.

 
Така готови нашите парчета ги омесваме пак. Тук си набрашняваме плота и като прегъваме тестото към нас с дланта леко натискаме и приплъзваме напред. След това завъртаме и пак прегъваме към нас и пак с дланта леко натискаме и приплъзваме напред.Така повтаряме докато направим правилни топки. Слагаме ги в тавички за печене нашите хлебчета като отдолу си слагаме оризова хартия за печене. Леко ги цепваме на кръст и ги оставяме за 15 минути. През това време си загряваме фурната на 240 градуса .Поставяме си нашето хлебче да се пече като под него си слагаме съд с вода ,за да се пече на водна баня нашето хлебче. Чрез водата той става с тази вкусна коричка.Печем около 20 минути.Тук ви съветвам на 15 да следим добре и ако виждаме че става много кафяв го вадим.Аз го пекох в нормална фурна без вентилатор около 20-25 минути.






Готов за второто втасване.



Накрая трябва да изглежда така като го режем.
Този божествен за мен хляб се дегустира със стриди за коледа и с френски колбаси ,по съвет на хлебаря.

 Така  сега да преминем към другите два. Рецептата е една ,но накрая излизат две различни форми. Тук единствено трябва да внимаваме водата да е около 27 градуса. 
Това е важното при този хляб.Другия ставас по-студеничка,хлебаря я сипва без да се притеснява от студения кран. При това тесто за хляб си има машина ,която да мери температурата на водата за тестото и я подава с точна температура. Вие може да използвате просто по-хладка водичка .
ПРОДУКТИ
Тук се вижда ,че е по-бял от другия и по-шупнал.



1 кг бяло брашно от пшеница тип 550
600 мл хладка вода
10 грама суха мая или 25 грама прясна мая
4-5 кафени лъжички сол

ПРИГОТВЯНЕ 
единият хляб ще е с тази форма

В нашата машина за хляб си поставяме пак  водичката,брашното и маята в тази последователност.
Пускаме на програма за бъркане и когато видим ,че всичко и вече добре омесено си слагаме и солта. Машината си продължава месенето. Оставяме да втасва 2 часа като наблюдаваме тестото да не излезе от съдчето. Тук машината на тази програма си следи температурата и няма как да сбъркаме .Така готово го вадим и го правим на няколко топчици пак на око .Те ги мерят по 350грама всяка да тежи.

От тях си заделяме за кръгъл хляб и за франзела или багета на френски.
В хлебарницата това тесто за багета отива в машина долу на снимката ,от която после излизат готовите ,,фитилчета,, или пръчки тесто.
Тук ги слагат и после горе падат на пътечката горе в дясно и тя ги води към две преси.

После ги взима хлебаря леко ги разточва с ръка ,слага ги на  една кърпа ,за да ги разделя, цепва ги и ги оставя да втасат за 15 минути или ги слага в хладилника на 8 градуса за 12 часа и ги пече на другия ден.








Ние нямаме преса и за това на ръка ще ги разточим с леко въртеливо движение. Тук ,за да останат в тази форма е хубаво да си закупите  едни формички от метал ,които да задържат хляба в тази форма. Те са с дупки навсякъде и така като печем на водна баня водата минава през дупките и става хрупкав хляб. 
Слагаме си готовия хляб във формичките и включваме фурната на 230.През това време си правим и кръглия хляб. Него го омесваме в кръгла форма и го цепваме на кръст отгоре. 
Него го печем само ,че на 240 градуса и пак на водна баня. Може тук да си направим цялото тесто на багети  или да са кръгли .Това вие си решете.
Тук съвет от хлебаря- може да намажем нашите багети с един жълтък преди да ги сложим да се печат.И с него и без него е много вкусен хляба. 

Така готови нашите хлебчета са готови за дегустация и за целта си направих една мусака по-френско -български начин .Моя е рецептата ,но за нея друг ден. 

Оставям ви с прекрасните ми снимки от стажа   от прекрасната селска хлебарничка в близост до мен. 
Успех с месенето и не се давайте ако не се получи. Аз дълго опитвах и всеки път си добавях по- нещичко от мен в рецептите.Правенето на хляб е една магия предадена ми от скъпите ми баби и сега от прекрасния хлебар.
Ако имате въпроси ми пишете ,с радост ще ви отговоря.






Красота от дворчето ми за малко настроение.

Няма коментари:

Публикуване на коментар